Jøder plages i et økende antall land
I 4 av 10 land blir jøder diskriminert og hetset, viser undersøkelse. – Antisemittismen vokser i økonomiske nedgangstider, sier forsker.
På vei til gudstjeneste i synagogen i København stopper danske jøder opp for å lese på minneplaten for Dan Uzan. Han sto vakt utenfor synagogen da han ble skutt og drept i et angrep natt til 15. februar.
En rapport fra Pew Research Institute fra februar viser at jøder opplever trakassering i stadig flere land. Den amerikanske forskningsinstitusjonen har i flere år kommet med en årlig oppsummering av religionsfrihetens kår i verdens land.
I 2007 ble jøder trakassert i 26 prosent av landene. Andelen har blitt høyere for hvert år. Tallene fra 2013, som er de ferskeste i rapporten, viser at jøder ble diskriminert, hetset og overfalt i 39 prosent av landene.
Økningen uroer Ervin Kohn, forstander i Det Mosaiske Trossamfund.
Bestill abonnement her
KJØP