Var enige om råd for funksjonshemmede, men uenig om dets rolle

DEN NORSKE KIRKE: Et eget råd skal bidra til at personer med nedsatt funksjonsevne ivaretas i Den norske kirke. I Kirkerådet var det uenighet om hvilken rolle rådet skal ha.

Gardemoen, Norge. 25.03.22. Therese Utgård Aas, kristen lege, for abort.
KIRKEN OPPRETTER RÅD: – Det viktig at det nye rådet for funksjonshemmede skal ha representasjon der beslutninger blir tatt, nemlig i Kirkemøtet, sier Therese Utgård Aas, medlem av Kirkerådet.
Publisert Sist oppdatert

– For personer med funksjonsnedsettelse er det viktig å bli representert i kirken. Det er viktig at dette rådet ikke bare blir fine ord og festtaler, sier Therese Utgård Aas til Vårt Land.

Hun kommer fra Møre bispedømme og representerer Åpen Folkekirke i Kirkerådet, som er Den norske kirkes «regjering».

Fredag vedtok Kirkerådet enstemmig å opprette et råd for funksjonshemmede. NTB omtalte vedtaket først.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP