Ut mot Nokut: – Skal NLA miste akkrediteringen på grunn av enkelte ansattes følelser?
AKKREDITERING: Nokuts begrunnelse for manglende akademisk frihet på NLA Høgskolen er tynn og vanskelig å forstå, mener forsker Hadi Strømmen Lile.
LITE IMPONERT: – I Nokuts innstilling finner jeg ingen konkrete eksempler på at ansatte ikke har akademisk frihet, sier menneskerettighetsforskeren Hadi Strømmen Lile.
Vårt Land/privat
– Nokuts komité viser til at enkelte NLA-ansatte føler at de ikke har full akademisk frihet, men jeg forstår ikke helt hva de mener høgskolen skulle gjort annerledes eller hvorfor slike følelser blant noen av de ansatte kan føre til at høgskolen bør miste sin akkreditering, sier Hadi Strømmen Lile, menneskerettighetsforsker og førsteamanuensis ved Høgskolen i Østfold.
Like før helgen ble det kjent at en sakkyndig komité fra Nokut (Nasjonalt organ for kvalitet i utdanningen) har konkludert med at NLA Høgskolen ikke tilfredsstiller alle gjeldende krav for akkreditering som høyskole i lov og forskrifter.
Nokut, som er et faglig uavhengig forvaltningsorgan under Kunnskapsdepartementet, har over lengre tid registrert ulike bekymringsmeldinger om den kristne høyskolens praktisering av prinsippet om akademisk frihet. I 2019 varslet de at de ville revidere NLAs akkreditering som høyskole.