Tror det finnes mange syn på samliv i Pinsebevegelsen
SAMLIV: Synet på homofilt samliv i Pinsebevegelsen er mer mangfoldig enn mange tror, mener flere pinsevenner. – Folk hadde blitt overrasket, sier skribent Lennart Iversen.
NØDVENDIG MED SAMTALE: Bloggerne for re:tro Kent Crantz, Lennart Iversen og Sveinung Berntsen mener også Pinsebevegelsen trenger flere samtaler om samliv.
Privat
– Hadde man satt i gang en prosess i pinsemenighetene i Norge for å finne ut hva kirkegjengerne mener om likekjønnet samliv, så tror jeg folk hadde blitt overrasket over mangfoldet av syn på dette, sier Lennart Iversen.
Han er aktiv i pinsemenigheten på Nesodden, i tillegg til at han skriver for bloggen Re:tro. «En plattform som utfordrer etablerte sannheter og tenker nytt om disse, tillegg til å utforske troen, Bibelen og livet generelt, med et åpent sinn», ifølge bloggens egne nettsider.
Etter et år med stadig debatt rundt synet på homofilt samliv i ulike trossamfunn i Norge, savner Iversen og hans to medskribenter i Re:tro, Sveinung Berntsen og Kent Crantz, en mer åpen diskusjon om temaet også i Pinsebevegelsen.