– Tiltakende interesse for pastorutdanning
PASTORKOMPETANSE: Ansgar Høyskole i Kristiansand lar bacheloren i teologi gjennomgå «extreme makeover». Student Bendik Storøy Hermansen (22) tror utdanning er en stor fordel når han skal bli ungdomspastor.
ANSGAR HØYSKOLE: Student Bendik Storøy Hermansen (22) og høyskolelektor Cato Gulaker er glade for at det blir mer praksis på teologiutdannelsen på Ansgar Høyskole.
Privat og Lasse Eid
Ikke alle frikirker har krav om at pastorer må ha utdannelse for å få jobb eller forkynne. Men studiesjef og førsteamanuensis på Ansgar Høyskole, Cato Gulaker, ser en utvikling:
– Det er tiltakende interesse for pastorutdanning. Også folk som har vært i tjeneste en stund, kommer tilbake til Ansgar for å få mer kompetanse, forteller han.
Gulaker peker på at det kan virke som om det er et større behov der ute for å regulere mer, og sile kandidater, i større grad enn før.
Bestill abonnement her
KJØP