Teolog og rødkledde miljødemonstranter forsøkte å avbryte påskegudstjenesten i Skien
FORSTYRRELSE: Seks rødkledde miljødemonstranter anført av en teolog i prestekjole forsøkte å avbryte påskegudstjenesten i Skien. Men menigheten stanset dem.
MIDT UNDER GUDSTJENESTEN: Teolog og rødkledde miljødemonstranter fra Extinction Rebellion forsøkte å avbryte påskegudstjeneste i Skien.
Liv Mari Lia
Midt under prest Øystein Gunnersen sin preken 1. påskedag forsøkte seks personer utkledd som «røde rebeller» å ta seg inn i Skien kirke, anført av teolog Ellen Hageman i prestekjole. Hun bar på et kors av døde dyr.
– Jeg vil be dere som har kommet inn med et slags teater om å gå ut. Vi kan møte dere etterpå, sa prest Øystein Gunnersen fra prekestolen til aksjonistene.
Da aksjonistene var på vei inn i kirkerommet stilte kirketjenerne bak i rommet seg opp og fysisk stoppet dem fra å gå inn. Hageman som bar korset av døde dyr kom ikke inn i selve kirkerommet.