Reagerer på forslag om å kutte i preste- og samtaletjenesten

NORDLAND: Forslag om å redusere preste- og samtaletjenesten ved Nordlandssykehuset vekker reaksjoner. – Dette handler ikke bare om våre sykehusprester, sier biskop Ann-Helen Fjeldstad Jusnes.

NORDLANDSSYKEHUSET: Nordlandssykehuset må kutte i budsjettet. Preste- og samtaletjenesten kan bli rammet.
Publisert Sist oppdatert

Nordlandssykehuset gikk med 300 millioner kroner i underskudd i fjor. Nå legger styret frem forslag til budsjett for 2022. For å bøte på underskuddet, er et av forslagene å ta ned en hel prestestilling.

– Det rammer en ellers liten tjeneste hardt, mener biskop i Sør-Hålogaland bispedømme Ann-Helen Fjeldstad Jusnes.

Sykehuset har per nå litt over to prestestillinger, hvorav 30 prosent er en midlertidig prosjektstilling på sykehuset i Lofoten. Jusnes mener en nedbemanning vil få konsekvenser for både de ansatte, pasientene og det nyoppstartede utviklingsarbeidet for en mangfoldig tjeneste.

Subscribe for full access

Get instant access to all content

Powered by Labrador CMS