Reagerer på forslag: – Hårreisende å bruke trosstøtten som sanksjonsmiddel

TROSSTØTTE: Bør økonomisk støtte være betinget av at det legges til rette for ytringsfrihet i trossamfunn? Spørsmålet ble møtt med stor skepsis da Ytringsfrihetskommisjonen nylig samlet innspill fra trossamfunn.

Ervin Kohn, forstander i Det mosaiske trossamfunn
KRITISK TIL BETINGELSER: – Norsk lov gjelder også for trossamfunn. Da er det helt unødvendig, for ikke å snakke om inngripende, å sette opp andre vilkår for å motta støtte, sier Ervin Kohn, forstander i Det mosaiske trossamfunn og nestleder i Antirasistisk senter.
Publisert Sist oppdatert

– Det er hårreisende å foreslå at man skal bruke trosstøtten som sanksjonsmiddel mot ting man ikke liker, sier Ervin Kohn, forstander i Det mosaiske trossamfunn og nestleder i Antirasistisk Senter.

Hvert år mottar rundt 800 tros- og livssynssamfunn offentlig støtte på mellom seks og syv milliarder kroner. Nå har NRK Brennpunkts ferske dokumentarserie om såkalte lukkede trossamfunn gitt ny aktualitet til spørsmålet om hvilke betingelser som bør følge økonomisk støtte.

Ervin Kohn mener det ikke bør kreves annet av trossamfunn enn at de følger norsk lov.

Subscribe for full access

Get instant access to all content

Powered by Labrador CMS