Prester kritiserer manglende informasjon om utsettelse av konfirmasjoner: – Jeg ble overrasket

DEN NORSKE KIRKE: Flere prester forteller om urolige foreldre etter at biskopenes anbefaling om å utsette konfirmasjonene til høsten. De tror dette kunne vært forhindret med bedre kommunikasjon internt i kirken.

KONFIRMANTER: Vårens konfirmasjoner ligger an til å bli utsatt. Her er tidligere konfirmanter avbildet i Hamar Domkirke. Konfirmanter.
KONFIRMANTER: Vårens konfirmasjoner ligger an til å bli utsatt. Her er tidligere konfirmanter avbildet i Hamar Domkirke. Konfirmanter.
Publisert Sist oppdatert

– Jeg ble overrasket over at dette kom i media og ble en akutt sak før vi fikk snakket sammen internt, sier Torkel Irgens, sokneprest i Rønvik, i Bodø.

Biskopene i Den norske kirke (DNK) anbefaler menighetene å vurdere om vårens planlagte konfirmasjoner bør utsettes til høsten, meldte DNK i en pressemelding før helgen. Avisen Dagen omtalte saken først.

Ifølge meldingen er årsaken risiko for lokale variasjoner i smittetrykk og restriksjoner, og utviklingen i pandemien. Flere prester sier nå at de er skuffet over det som de opplever er dårlig kommunikasjon internt i kirken.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP