Ettertanke

Og ikke nok med det...

ANDAKT: Vi bærer alle på en drøm om noe. Vi håper.

Husker du de som demonstrerte og solgte kjøkkenutstyr på gata? De som lovet fantastiske hjelpemidler som ville gjøre matlagingen til en lek? «Og ikke nok med det...!» sa de, og så la de til den ene dingsen til etter den andre som man fikk på kjøpet. De solgte håpet om å bli en mester på kjøkkenet.

Håpet selger! Fordi vi trenger håpet!

Håpet om at de gode tingene vi drømmer om en gang skal åpenbare seg. Det er ikke uten grunn at Olav H.Hauges dikt «Det er den draumen» ble kåret til Norges beste dikt i serien NRK kjørte i 2016. Vi bærer alle på en drøm om noe. Vi håper.

Vi har nettopp startet et nytt år, og det er mangt vi kan håpe på. Jeg håper når det gjelder de store tingene som verdensfred og klima, og jeg håper på ting i mitt eget liv, i det lille, hverdagslige. Jeg håper på noe. Men når livet bryter, når vondt skjer, kan håpet av og til blekne. For vil det noen gang bli bedre?

Paulus sier at når det vonde skjer, blir man prøvet, og da kan utholdenheten trenes. I følge Paulus vil det i seg selv skape håp. Jeg tilhører ikke dem som tror det er en mening i alt. Til det skjer det altfor mye meningsløst! Men i det vonde, kan håpet vokse, om vi skal tro Paulus. Og håpet skuffer ikke, sier han. Hvorfor ikke? Fordi Guds egen kjærlighet er øst ut i våre hjerter.

Jeg tilhører ikke dem som tror det er en mening i alt

Jeg ser for meg suppebollen, øsa og min egen tallerken. Jeg øser suppen over. Det flommer. Guds kjærlighet er øst over oss. Men det er mer: det skjer mens vi «ennå var syndere»; Guds kjærlighet øses ikke over oss fordi vi har gjort oss fortjent til det.

Og det er nå Paulus begynner å bli som selgeren. For det er enda mer! I tillegg til å ha fått Guds kjærlighet øst over oss, vil han også redde oss fra vreden, vi er også forsonet med Gud selv, og – og ikke nok med det - vi er frelst ved hans liv! «Ja, ikke bare det, vi har også vår stolthet i Gud, ved vår Herre Jesus Kristus, han som har gitt oss forsoningen.»

Det håpet skuffer ikke! Selv ikke i tider som kan se håpløse ut.

---

Romerne 5,6-11

Mens vi ennå var svake, døde Kristus for ugudelige da tiden var inne. Selv for et rettskaffent menneske vil vel neppe noen gå i døden. Eller kanskje ville noen gjøre det for en som er god. Men Gud viser sin kjærlighet til oss ved at Kristus døde for oss mens vi ennå var syndere. Når vi nå er blitt rettferdige ved Kristi blod, hvor mye mer skal vi ikke da gjennom ham bli frelst fra vreden! For mens vi ennå var Guds fiender, ble vi forsonet med ham ved hans Sønns død. Når vi nå er forsonet, hvor mye mer skal vi ikke da bli frelst ved hans liv! Ja, ikke bare det, vi har også vår stolthet i Gud, ved vår Herre Jesus Kristus, han som har gitt oss forsoningen.

---

Mer fra: Ettertanke