Overveldende flertall for likebehandling av pastorer i Adventistkirken

LIKESTILLING: Kvinner kan ikke ordineres til pastor, sier Syvendedags Adventistkirken internasjonalt. Den avgjørelsen trosser den norske unionen lavmælt, og sier like så greit: Om kvinner ikke kan ordineres, så ordinerer vi heller ikke menn til pastoral tjeneste.

Pastor Anne-Siri Gustafsson speaking on the issue of equal treatment of women and men in ministry.The 9. session of the Norwegian Union Conference at Norwegian Junior College (Tyrifjord videregående skole, TVS), Røyse, Norway, May 27-29, 2022.Cameradate: Friday, May 27, 2022 14:41.
NYE TIDER: Da Anne-Siri Gustafsson ble pastor i Syvendedags Adventistkirken, måtte hun se kameratene bli ordinert uten å kunne bli det selv. Nå går den norske unionen i bresjen for likebehandling av menn og kvinner i pastoral tjeneste.
Publisert Sist oppdatert

I flere tiår har kvinner kunnet være pastor i Syvendedags Adventistkirken i Norge. Men i 2015 kom et vedtak fra den internasjonale generalkonferansen som skuffet mange her til lands. Der var det store spørsmålet: Skal hver enkelt divisjon rundt i verden få avgjøre spørsmålet om ordinasjon av kvinner selv?

Generalkonferansen landet på nei. I praksis betydde det også et nei til å støtte kvinners mulighet til å ha øverste leder- og læreansvar. Etter den internasjonale bestemmelsen i 2015 stod derimot unionen i Norge fortsatt på sitt – ønsket om å likebehandle menn og kvinner i pastoral tjeneste.

– Fra vår side handler det om tre ting: Bibelske hensyn, våre læresetninger om ikke-diskriminering og det juridiske, forteller pastor og informasjonsleder Tor Tjeransen i Syvendedags Adventistkirken i Norge.

Subscribe for full access

Get instant access to all content

Powered by Labrador CMS