Nok en baptistmenighet nekter å rette seg etter landsmøtets samlivsvedtak
SAMLIV: Flere menigheter har reagert på landsmøtets avgjørelse som innebærer at de må si nei til pastorer eller menighetsrådsmedlemmer som lever i likekjønnet samliv. Nå markerer også Drammen Baptistmenighet motstand.
UTTALELSE: «I Drammen baptistmenighet gjør vi ikke forskjell på medlemmer. Alle er i prinsippet valgbare til enhver tjeneste på grunnlag av den enkeltes evner og gaver», skriver Drammen Baptistmenighet i en uttalelse.
Wikimedia Commons/Jan-Tore Egge
– Vedtaket opprører oss, sier Niels Fredrik Skarre, leder for menighetsrådet i Drammen Baptistmenighet.
Onsdag ettermiddag la menigheten ut en uttalelse på Facebook der de tar avstand til landsmøtets mye omtalte samlivsvedtak. Ifølge vedtaket, som ble fattet i september, godtar ikke kirkesamfunnet at pastorer eller medlemmer av menighetsråd lever i likekjønnet samliv. Menigheter som ikke følger vedtaket, skal kunne suspenderes.
I lokalmenigheten i Drammen er det ulike syn i samlivsspørsmålet, og det lever de godt med, ifølge Skarre. Men med vedtaket brytes et grunnleggende baptistisk prinsipp, mener de.