Lagde video for å trekke søkere til stilling – fikk kritikk for å neglisjere orgelet
KIRKEMUSIKER: Gjerdrum og Heni menighet har lagd en video for å trekke søkere til utlyst stilling som kirkemusiker. – Det har vakt oppsikt og skapt litt debatt i det kirkemusikalske miljøet, forteller sokneprest Jakob Furuseth.
SØKER KIRKEMUSIKER: Sokneprest Jakob Furuseth i Gjerdrum og Heni menighet vil ha en organist som kan spille orgel, og som samtidig kan være del av et musikalsk mangfold.
Foto: Erlend Berge
Da Gjerdrum og Heni menighet skulle lyse ut stilling som kirkemusiker, lagde de en video for å tiltrekke seg søkere. Den har fått mye oppmerksomhet, og enkelte kritiske røster har ment at videoen neglisjerer orgelets sentrale plass i kirkemusikken.
Sokneprest Jakob Furuseth innrømmer at de første 10 sekundene av videoen var kraftig kost.
– Det var en scene med meg som en litt rockete DJ foran alteret. Nå har vi laget en ny versjon av videoen slik at den viser et bredere bilde av vår kirkemusikalske virksomhet. Vi har et meget godt og kreativt samarbeid rundt kirkelige handlinger og musikk. 85 prosent av musikken er orgel-basert, men vi vil også vise et mangfold, sier Furuseth.
Bestill abonnement her
KJØP