– Jeg oppfatter temaet som irrelevant. Den «hinna» kan sprekke når som helst, og det vet de fleste, sier 21-åringen, som er tilknyttet pinse- menigheten Filadelfiakirken i Oslo og står bak den personlige bloggen ivocaprino.blogg.no.
Vårt Land har de siste dagene skrevet om mytene og de negative konsekvensene omkring begrepet «jomfruhinne». Temaet ble aktualisert forrige måned da skribenten Isra Zariat skrev et innlegg om såkalt «jomfrusjekk» på NRK Ytring. Unge jenter med minoritetsbakgrunn blir tatt med til lege av foreldre som vil undersøke om de har hatt sex med noen, ifølge Zariat.
LES OGSÅ: «Fortell ungdom at jomfruhinnen ikke finnes»
Skambelagt
Jomfruhinne- begrepet er imidlertid ikke bare problematisk blant muslimer i minoritetsmiljøer. Myten om jomfruhinnen også holdes i live i enkelte kristenkonservative miljøer, sa Tore Holte Follestad, assisterende daglig leder i Sex og samfunn, til Vårt Land på mandag. «For en kristen jente kan det oppleves minst like ille ikke å blø på bryllupsnatta. For det betyr at jomfruhinna allerede er brutt og at man har hatt førekteskapelig sex, noe som er skambelagt».
Sex og samfunn er landets største senter for seksuell og reproduktiv helse og rettigheter.
– Er det blant kristne jenter forbundet med skam ikke å blø på bryllupsnatta, Ingrid Vatnar Olsen?
– Nei, absolutt ikke, avkrefter bloggeren, som for to år siden fikk stor oppmerksomhet da hun blogget om valget om å avstå fra sex før ekteskapet. Innlegget «19 år og jomfru – HVA FEILER DET DEG?» fikk i løpet av kort tid fikk over 40.000 visninger.
LES OGSÅ: Norges største ungdomsblad brukte jomfruhinne-begrepet ukritisk
Sex uten rammer
– Jeg ønsker ikke å overbevise mennesker om at mine holdninger er best og burde følges av alle, sier hun og sikter til sin egen jomfru- status.
– Likevel mener jeg det er viktig å være kritisk til vårt sexifiserte samfunn, hvor holdningene til sex ofte er uten noen rammer. Vi må ta stilling til konse- kvensene dette medfører, og være ærlige på at sex er mer enn bare «en greie», sier hun.
LES OGSÅ: Derfor finnes ikke «jomfruhinnen»
Fjernt tema
Astrid Rydland Aasen sitter i styret til NLM Ung, som er ungdomsorganisasjonen til Norsk Luthersk Misjonssamband. Heller ikke i hennes kretser er «jomfruhinnen» et tema.
– Jeg må jo nesten le av spørsmålet. Det er noe som jeg aldri har tenkt over eller har snakket med noen om. Det er en tematikk jeg verken har hørt fra venninner eller familie eller fra noen talerstol eller noe som helst. Det er en veldig fjern tanke for min del at det skal være et tema, sier hun og legger til:
– Jeg har også jobbet i itro.no, hvor vi får inn spørsmål som handler om kropp og seksualitet. Jeg har dessuten vært leder for ganske mange ungdommer, men har aldri fått spørsmål som dreier seg om «jomfruhinnen», sier hun.
LES OGSÅ: Blir jomfru på nytt
Stemplet som hore
Tore Holte Follestad i Sex og samfunn mener jomfruidealet får størst negative konsekvenser blant muslimer og kristne, fordi temaet har en religiøs dimensjon. Uttalelsene hans er basert på møter med jenter på klinikken deres, chatten deres og i undervisning av skoleelever.
– Det er utfordringer knyttet til hvordan kirke- og trossamfunn underviser og rettleder om slike spørsmål – det kan virke som om temaet skaper mer frykt enn glede, sier han
Også blant sekulær ungdom kan myten om jomfruhinnen oppleves vanskelig.
– Du skal ikke være veldig seksuell aktiv før de blir stemplet som hore. Gutter får derimot skryt dersom de gjør det samme. For dem er dette noe positivt, mens for jenter er det en sosial byrde – og det er uavhengig religiøs og etnisk tilhørighet, sier Follestad.