Hver dag ber ukrainere denne salmen: – 3000 år gamle ord som er like relevante nå
BØNN: En salme skrevet av Kong David på flukt bes nå i fellesskap av ukrainere. – Beskriver åpenbart situasjonen de befinner seg i, sier Bibelselskapets konstituerte generalsekretær Anne Mari Schiager Topland.
I SKJUL: Hver dag klokken 17:00 blir salme 31 bedt i Ukraina. Bildet er hentet fra et bomberom på en t-banestasjon i Kyiv.
Efrem Lukatsky
En drøy uke før Russland invasjon av Ukraina foreslo den ledende rabbien i Ukraina at jøder og kristne sammen skulle be en salme.
– Den ledende rabbien kom med en uventet invitasjon til alle oss kristne og alle ukrainere om å lese salme 31 gjennom denne vanskelige tiden, sa Anatoliy Raychynets, vise-generalsekretær for Bibelselskapet i Ukraina til nettstedet Eternity News.
Siden har Salme 31 fra Det gamle testamente blitt en felles bønnesalme for det ukrainske folk. Det er publisert en rekke videoklipp av ukrainere i bomberom som ber salmen i fellesskap.