Fraværskrav ved religiøse høytider vekker reaksjoner
HØYTID: Elever som ikke er medlem av Den norske kirke har rett til to dager fri fra skolen for å feire sine religiøse høytider. For videregående elever innebærer det en betingelse som vekker reaksjoner.
FEIRING: På Haugerud i Oslo feiret flere muslimer avslutningen av fastemåneden ramadan i fjor. Videregående elever må være medlem i et trossamfunn for å få godkjent fravær ved religiøse høytider som dette, ifølge Utdanningsdirektoratet
Tuva Skare
– Jeg synes ordningen er lite raus og var ikke kjent med den, sier Ingrid Rosendorf Joys, generalsekretær i Samarbeidsrådet for tros- og livssynssamfunn (STL).
Elever som har andre religiøse høytidsdager enn de offentlige helligdagene, har ifølge trossamfunnsloven rett til fri fra skolen «i opptil to selvvalgte dager hvert år i forbindelse med høytider etter sin religion».
Mens elever i grunnskolen slipper å dokumentere sin religiøse tilhørighet for å få fri, stilles det betingelser til elever i videregående skole som får Joys til å reagere: