Feirer at fasten er over: – Samholdet under ramadan er unikt

RAMADAN: På Haugerud i Oslo feiret flere muslimer avslutningen av fastemåneden ramadan. – Før dro vi fra moskeen og rett hjem. Dette var helt utenkelig, sier familiefar Awais Mushtaq.

02.05.22 Oslo, Norge. Id-feiring på Haugerud.
EN STOLT DAG: Fra venstre er Zeinedin Habib og Monir Rfifi. De er stolte av hva de har fått til på Haugerud i Oslo når de feirer avslutningen av ramadan Id al-fitr.
Publisert Sist oppdatert

Fargerike bønnetepper ble rullet utover kunstgressbanen på Haugerud i Oslo denne mandagen. På rad og rekke stod eldre så vel som yngre, staselig kledd i religiøse festplagg. Det er id al-fitr, avslutningen av fastemåneden ramadan, og hele lokalsamfunnet i bydelen Haugerud i Oslo er satt i sving.

– Det er rørende å se så mange samle seg i nærmiljøet; å se hvor mange vi klarer å samle fra ulike steder i byen, og at så mange fra ulike nasjoner, etnisiteter og kulturer ønsker å bidra, sier en stolt Monir Rfifi fra ungdomsrådet på Haugerud.

Det er Islamic Culture Centre (ICC) Alna og ungdomsrådet som står som hovedarrangører. Det er første gang på to år at muslimene har fått feiret sin viktigste helligdag på gressbanen.

Subscribe for full access

Get instant access to all content

Powered by Labrador CMS