Biskopene trosser Språkrådet
BISPEMØTET: I fjor utfordret Inga Stoveland Dekko (23) Kirkemøtet til å se på den nynorske trosbekjennelsen på nytt. Nå får hun full tilslutning fra biskopene.
VIL HA ENDRING: Biskopene i Den norske kirke gir sin tilslutning til å endre den apostoliske trosbekjennelsen på nynorsk.
Erlend Berge
Biskopene går inn for å endre den apostoliske trosbekjennelsen på nynorsk. Det ble klart under Bispemøtet, som ble holdt i forrige uke.
I trosbekjennelsen på nynorsk heter det nå «Eg trur på Gud Fader, den allmektige, som skapte himmel og jord». Om biskopene får det som de vil, vil den i fremtiden lyde slik: «Eg trur på Gud Fader, den allmektige, skapar av himmel og jord».
Med den foreslåtte endringen vil trosbekjennelsen på nynorsk ligge tettere opptil bokmålsversjonen, påpeker Bispemøtet. Dagens formulering på nynorsk har også fått kritikk for å skape et inntrykk av at Gud skapte i fortid, og dermed ikke tegner et bilde av Gud som skaper i dag.