Biskop: – Vi har latt oss bedra til å tro vi er ferdige med 22. juli

MINNEMARKERING: Under 22. juli-gudstjenesten i kommunen der Utøya-terroren skjedde, ønsket biskop Jan Otto Myrseth å fornye løftene som ble gitt for ti år siden.

Gudstjeneste i Hole kirke 22 juli 2021.
LØFTER: – Vi må huske sammen. Vi må også erkjenne at vi har glemt løftene vi ga hverandre i rosetoget, sa Tunsberg-biskop Jan Otto Myrseth under minnegudstjenesten i Hole kirke 22. juli.
Publisert Sist oppdatert

– 69 døde i vårt eget nærmiljø på den hjerteformede øya. Dagen i dag er til for å minnes, sørge og slutte ring om verdiene vi skal ha i samfunnet vårt, sier Tunsberg-biskop Jan Otto Myrseth.

Han har fått den spesielle jobben med å preke under minnegudstjenesten i Hole kirke på tiårsdagen etter terrorangrepet 22. juli. Kirka er den som ligger nærmest Utøya, der 69 mennesker ble drept 22. juli 2011 på AUFs sommerleir. Lokalsamfunnet i Hole fikk kjenne terroren tett på kroppen og det preger dem fortsatt ti år etter.

– Hver gang jeg ser øya så er følelsen der. Det er ikke til å tenke på at ett menneske kunne gjøre så mange vondt – i så lang tid, sier Fridthjof Rudstaden.

Powered by Labrador CMS