Biskop lar kvinneprestmotstander vikariere som sokneprest. Presteforeningen reagerer

LIKESTILLING: Den nye soknepresten i Ørskog vil ikke ha gudstjeneste sammen med kvinnelige prester. – Ansettelsen er et brudd på Bispemøtets vedtak, mener Martin Enstad, leder i Presteforeningen.

Martin Enstad i Presteforeininga meiner det må bli tydelegare at presteyrket gir rom for fagleg utvikling.
REAGERER: – Dette er veldig skuffende. Jeg trodde vi var ferdig med denne praksisen i Den norske kirke, sier Martin Enstad, leder i Presteforeningen.
Publisert Sist oppdatert

– Dette er veldig skuffende. Jeg trodde vi var ferdig med denne praksisen i Den norske kirke, sier Martin Enstad, leder i Presteforeningen.

Den nye soknepresten i bygda Ørskog i Ålesund kommune mener at kvinner ikke kan være prester. Likevel har Den norske kirkes biskop i Møre, Ingeborg Midttømme, ønsket ham velkommen til prestetjeneste, kunne Bygdebladet og Sunnmørsposten melde denne uken.

Vidar Nes Mygland (32), som er ansatt i et fire-måneders vikariat som sokneprest i Ørskog, sier til den ene lokalavisen:

Subscribe for full access

Get instant access to all content

Powered by Labrador CMS