I Danmark raser debatten. Tidligere biskop: – Han har nok hentet inspirasjon fra meg

FOTBALL OG RELIGION: Det ble oppstyr da biskopen i Viborg bispedømme i Danmark dro av seg bispekjolen og viste den lokale fotballtrøya. Biskop emeritus Tor B. Jørgensen mener han var først ute.

DEBATT: I Danmark raser debatten etter at biskop Henrik Stubkjær dukket opp i fotballtrøyen til klubben Viborg FF. Biskop emeritus Tor B. Jørgensen har lang erfaring med slikt.
DEBATT: I Danmark raser debatten etter at biskop Henrik Stubkjær dukket opp i fotballtrøyen til klubben Viborg FF. Biskop emeritus Tor B. Jørgensen har lang erfaring med slikt.
Publisert Sist oppdatert

«Vålerenga du er min rellion» synger selv de tydeligste ateistene i «Klanen», Vålerengas supportergruppe. Men det er ikke alle som mener at Gud og fotball skal blandes.

I Danmark er det nå debatt i avisa Kristelig dagblad etter at Henrik Stubkjær, biskop i bispedømmet Viborg, dukket opp på scenen da den lokale fotballklubben Viborg FF skulle lansere sesongens fotballtrøye. Sammen med domkirkens pikekor sto han på scenen og åpnet opp bispekjolen. Med pipekrage og bispekors var biskopen godt synlig i den splitter nye fotballtrøya.

Det er kommet kritikk fra flere hold etter draktlanseringen, og rettsteolog Kristine Garde sier til den danske avisa at det er en uheldig sammenblanding av roller.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP