Pastorer om at ekteskap kan være ugyldige: – Storm i et vannglass
VIGSEL: Pastorer i Metodistkirken mener ektepar kan ta nyheten om at kirkesamfunnet skal ha brukt ugyldige vigselsritualer med stor ro. – Jeg kan ikke se at ekteskap skal være ugyldig fordi vi har flyttet på et komma.
OPPGITT: – Det er mest bibeltekster og kanskje noen bønner som er blitt endret, ikke selve vigselsritualet, sier Torgeir Tveter, prest i Metodistkirken i Stavanger.
Caroline Teinum Gilje
– Mest sannsynlig er denne saken storm i et vannglass sier Torgeir Tveter, prest i Metodistkirken i Stavanger til Vårt Land.
I over 30 år kan Metodistkirken i Norge ha benyttet en vigselsliturgi som ikke har vært godkjent. Nærmere 800 ekteskap kan dermed være ugyldige, meldte Dagen denne uken.
Ifølge avisen fikk Metodistkirken i 1970 godkjent en vigselsliturgi av justisdepartementet. Siden har kirkesamfunnet foretatt endringer av ritualet. Det skal ha skjedd i henholdsvis 1991, 2017, 2019 og i 2023, ifølge Dagens gjennomgang av liturgiene.
Bestill abonnement her
KJØP