Den indre Sjømannsmisjon har i lengre tid hatt mer arbeid enn misjonen har hatt økonomi til, noe som har ført til et større underskudd for 2022.
Det melder organisasjonen i en pressemelding torsdag.
«Organisasjonen har ikke klart å øke inntektene tilstrekkelig, og må ta konsekvensen av det. Vi har mye godt arbeid innenfor ulike områder. Stor utfordring er derfor knyttet til hvilket arbeid som skal avsluttes og hvilket arbeid som skal drives videre», skriver de.
Nå jobber hele organisasjonen med mulige løsninger som skal presenteres på et ekstraordinært landsmøte på Bildøy Bibelskole 30. juni til 1. juli.
Permitteringer
Som en kortsiktig løsning har landsstyret vedtatt å legge ned driften til betelskipet «Elieser 6» inntil videre.
Ifølge pressemeldingen har mannskapet fått permisjonsvarsel som trer i kraft fra 16. mai. Flere midlertidige kutt skal vurderes på landsstyremøtet 15. mai, opplyser de.
– Ikke mist motet
«Situasjonen skaper frustrasjon og uro i organisasjonen», heter det i pressemeldingen.
Generalsekretær Arne Helleland oppmuntrer misjonsvennene til ikke å miste motet.
– Den indre Sjømannsmisjon skal drive videre med evangeliserings- og velferdsarbeid. Det ekstraordinære landsmøtet på Bildøy Bibelskole til sommeren, skal stake ut kursen vi skal gå, sier han i meldingen.
Den indre Sjømannsmisjon ble etablert i 1880. «Målsettingen var å bringe evangeliets lys inn i de mørke fiskerimiljøer blant sildefiskerne nord i landet, og samtidig bedre de sosiale forholdene i fiskeværene på et bredt diakonalt plan», skriver de på nettsiden sin.
I dag driver de arbeid blant fiskere og sjøfolk langs Norskekysten, samt for utenlandske sjøfolk.