Foreslår å trosse den internasjonale metodistkirka

UTÅLMODIG: Siden 2019 har Metodistkirken i Norge venta på at den internasjonale metodistkirken skal behandle spørsmålet om vigsling og ordinasjon av homofile på nytt. Nå foreslår Moss metodistmenighet å ta saken i egne hender.

Metodistkirken
PÅ KRIGSSTIEN: Aktivister demonstrerer under generalkonferansen til United Methodist Church i 2019. Homofiles mulighet til å gifte seg og ordineres i kirka var venta å bli tema på generalkonferansen i 2020, men den er utsatt til 2024 på grunn av pandemien.
Publisert Sist oppdatert

Siden 2019 har Metodistkirken i Norge gått inn for at homofile skal kunne gifte seg og bli ordinert til geistlige stillinger i kirka. Per i dag strider dette med læregrunnlaget til United Methodist Church (UMC), den internasjonale metodistsammenslutninga Metodistkirken i Norge tilhører.

Metodistkirken i Norge vigsler og ordinerer derfor ikke homofile, til tross for at et flertall av medlemmene går inn for en omlegging. Lærespørsmålet var venta å bli et stort tema på generalkonferansen til UMC i 2020, som ble utsatt på grunn av koronapandemien. Nå er generalkonferansen til UMC utsatt til 2024.

Mange av kirkas medlemmer mener at ventetida blir for lang. I forkant av Metodistkirken i Norges årskonferanse i juni har det kommet flere forslag som på ulike måter innebærer å trosse den internasjonale metodistsammenslutninga United Methodist Church (UMC) sitt syn på vigsling og ordinasjon av homofile. Det meldte avisa Dagen på søndag.