Hundretusenvis av mindreårige utsatt for overgrep av katolske prester i Frankrike

RYSTENDE RAPPORT: I over to år har jurister, teologer og en rekke andre fagfolk gransket Den katolske kirkes mørke historie i Frankrike. Funnene fra de siste 70 årene er nedslående.

NEI TIL HOMOFILE: Mandag erklærte Vatikanet hvor den katolske kirke står i forhold til likekjønnede par. De mener det er å «synde».
TRAGEDIE: Tirsdag ble funnene etter en over to år lang gransking offentlige. I løpet av 70 år har over 200.000 barn i Frankrike blitt utsatt for seksuelle overgrep fra personer i Den katolske kirke. I 2018 ba pave Frans alle i kirken om å melde fra.
Publisert Sist oppdatert

Med sin religiøse autoritet har trolig over 3.000 katolske kirkeansatte forgrepet seg på franske barn siden 1950. To av tre overgripere skal ha vært prester.

Det er snakk om 216.000 barn, og med lekmenn over 330.000 personer, ifølge rapporten som ble lagt frem tirsdag.

– De er i ferd med å hente frem et helvete. De har kartlagt detaljer om noe av det mørkeste og mest avskyelige et menneske kan være opphav til, sier Francois Devaux, representant for overgrepsofrene i Frankrike til Le Monde.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP