Kringkastingsrådet: – Når lederne i BCC ikke lar seg intervjue av NRK fremstår det som om de har noe å skjule
Kringkastingsrådet har mottatt 328 klager på NRK Brennpunkts dokumentar om Brunstad Christian Church. Da rådet behandlet saken fikk Brennpunkt bred støtte. Men BCC står på at Brennpunkt presenterer grove faktafeil, og reagerer på at de ikke har blitt gitt anledning til å bli hørt i saken.
Innsamlingsaksjoner til konferansesenteret på Brunstad i Vestfold var blant temaene i Brennpunkts dokumentar om Brunstad Christian Church. 328 personer har klaget etter dokumentaren.
Morten Marius Larsen
Onsdag formiddag møttes Kringkastingsrådet for å diskutere Brennpunkts dokumentar Guds utvalde og episoden om Brunstad Christian Church (BCC). Rådet har mottatt 328 klager på dokumentaren, de aller fleste fra medlemmer av BCC som ikke kjenner seg igjen i bildet av trossamfunnet, ifølge rådets sekretær Erik Skarrud.
Da rådet behandlet saken fikk NRK Brennpunkt bred støtte.
– Dette er viktig journalistikk, og helt i tråd med NRKs samfunnsoppdrag. Det er viktig med tanke på en debatt om den brede ytringsfriheten vi ønsker i dette landet, sa medlem av rådet Bushra Ishaq.
Bestill abonnement her
KJØP