– Svenskenes nasjonalkonservative kurs er ikke forenlig med å være kristendemokrat

– Den ideologiske utviklingen som har skjedd i Sverige er trist, sier Erik Lunde, KrFs «sjefsideolog».

Erik Lunde er det nærmeste man kommer en «sjefsideolog» i KrF. Han har skrevet bok om kristendemokrati og driver det lille, ideologiske verkstedet Kristendemokratisk Forum.
Publisert Sist oppdatert

– Jeg tror ikke det er mulig å kopiere Kristdemokraterna (KD). Det vil verken vinne gehør i KrF eller resonans i et Kristen-Norge som er veldig annerledes enn Kristen-Sverige. De har alltid vært mer borgerlig innstilt, sier KrFs «sjefsideolog», Erik Lunde.

Det nyvalgte sentralstyremedlemmet fra Oslo stod på rød side i veivalget.

Slik svarer han på valgforsker Svein Erik Tuastads analyse om at KrF kan kopiere svenske Kristdemokraternas suksess – hvis de bli mer nasjonalkonservative og tøffe på innvandring, samt mer liberale i spørsmål som abort.

Subscribe for full access

Get instant access to all content

Powered by Labrador CMS