Beholdt eneveldets religionspolitikk

For 200 år siden fikk Norge en av Europas mest liberale ­grunnlover – men ikke når det gjaldt religion.

Kong Haakon og dronning Mauds kroning i Nidarosdomen i 1906 var den siste kroningsseremonien i Norge. – Kroningen var så religiøs som den nesten kan få blitt. Her er salving og andre seremonier som religiøst sett er mye sterkere enn vår tids kongesigning ved biskopen, sier professord Bernt Oftestad.
Publisert Sist oppdatert

«Hvor nyttigt det er for en Stat, kun at have een herskende Religion, behøver jeg ikke her at godtgjøre. Gives der to eller flere herskende Religioner ved Siden af hinanden, saa kan deraf let opstaae Partier, som kunne blive meget farlige for Staten.»

– C.M. Falsen, «grunnlovens far» i Norges Grundlov, gjennemgaaet i Spørgsmaal og Svar (1816)

– Paradoksalt, sier Hallgeir ­Elstad, professor i kirkehistorie om hva som skjedde da Norge i 1814 fikk sin egen grunnlov.

Subscribe for full access

Get instant access to all content

Powered by Labrador CMS