Det 41. pasjonsspillet hadde premiere lørdag 15. mai. «Det skjedde noe helt utenom det vanlige i Oberammergau denne lørdagen», skriver avisen Süddeutsche Zeitung i sin anmeldelse, «man kan forledes til å kalle det et mirakel.»
SE BILDESERIE: Byen Gud hørte
Hengivent. Frederik Mayet som Vårt Land intervjuet i hovedsaken lørdag, spilte rollen som Jesus i premieren. Han «tolket rollen aktivt og full av hengivenhet» skriver Süddeutsches anmelder.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) er noe mer kritisk i sin vurdering av Jesus-figuren som de mener framstår som noe fjern. Likevel omtaler avisen spillet som «fem timer atmosfærisk lidenskap».
Slettet antisemittisme. Anmelderne er opptatt av den revisjonen regissør Christian Stückl har gjort med stykkets fremstilling av jøder. FAZ påpeker at «anti-semittiske referanser er slettet, kristne og jødiske religiøse paralleller, er derimot understreket».
Fargerikdom. Ved fremstillingen av Jesus, ønsker Stückl å vise Guds menneskenære og barmhjertige ansikt, mener anmelderen, og mener gjennom det at vi hjelpes til å se spillet «ikke bare som livsvisdom, men som livssannhet.» Det er likevel her anmelderen savner en Jesus som i mindre grad er skåret i tre og i større grad viser sin menneskelighet.
FAZ fremhever fargerikdommen og de imponerende massescenene i det de mener er en overbevisende forestilling.