Vil stoppe lovløs datasnoking
Max Schrems ble verdenskjent da han gikk til sak mot Facebook – og vant. Han mener mange digitale selskaper blåser i loven.
Max Schrems (i midten) ser over papirer sammen med sine advokater utenfor EU-domstolen i Luxembourg i fjor høst. Schrems jobber nå med en doktorgrad i jus, og vil starte en europeisk organisasjon som passer på personvern og datasikkerhet på vegne av alle borgere.
Geert Vanden Wijngaert/NTB scanpix
Den østerrikske juristen er i Oslo for å fortelle om kampen han reiste mot Facebook fordi han så at selskapet brøt europeiske personvernlover. Forbrukerrådet har invitert ham til sitt seminar i dag med tittelen «Dine data er til salgs».
Selv mener Max Schrems det handler om å gjenreise respekten for loven. Som student var han et år i USA og så hvordan mange av IT-folkene som jobber i de store, amerikanske internettselskapene ikke brydde seg om lover og regelverk. Alt handlet om innovasjon og å finne på noe nytt som kunne selge.
– Dette handler ikke bare om vern om privatlivet, men om demokrati og om et samfunn skal styres etter lover, sier Schrems.
Bestill abonnement her
KJØP