– Vi kan ta imot 30 flere enn det vi alt hadde sagt ja til
Det sier sosial-
byråd i Bergen, Eiler Lund (Frp). Han synes det er rart at mange kommuner ikke har blitt spurt om å ta imot syke, syriske flyktninger.
– Vi håper virkelig vi skal få til et stortingsvedtak så regjeringen må ta imot de syke syrerne som fikk avslag i sommer. Vi vil også ha et vedtak om at de med størst beskyttelsesbehov skal få komme, sier Karin Andersen (SV).
Erlend Berge
Bergen, Trondheim, Oslo, Stavanger og Tromsø vil ta imot flere syke syriske flyktninger. Bergen og Trondheim har sendt brev til regjeringen om at avslaget til syke syrere fra i
sommer må gjøres om.
«Politikk handler blant
annet om å ta konsekvensen av etiske forpliktelser (...). Bystyret ber ordføreren ta kontakt med regjeringen med henblikk på å omgjøre vedtaket på de 123 kvoteflyktningene (...). Trondheim kommune vil ta imot sin andel av kvoteflyktningene», er den klare beskjeden til statsministeren fra bystyret i Trondheim.
LES OGSÅ: – Vi bør ta imot flere