Yair Lapid: Nyhetsankeret som ble regjeringsarkitekt
ISRAEL: Yair Lapid, som sent onsdag lyktes med å danne den mest usannsynlige koalisjonen i Israels historie, er tidligere opposisjonsleder og programleder på TV.
REGJERINGSARKITEKT: Yair Lapid leder partiet Yesh Atid og er mannen bak koalisjonsregjeringen som ble presentert sent onsdag kveld. Foto: Oded Balilty / AP / NTB
Oded Balilty
Da Lapid grunnla sentrumspartiet Yesh Atid (Det finnes en framtid) i 2012, avslo flere ham som en mediepersonlighet som forsøkte å gjøre kjendisstatusen om til politisk suksess.
Men i mars i år ble det strengt sekulære partiet nest størst med 17 seter i Knesset. Valget var det fjerde i Israel på mindre enn to år.
Lapid fikk regjeringsoppdraget av president Reuven Rivlin etter at Benjamin Netanyahu nok en gang ikke klarte å sette sammen en ny koalisjonsregjering.
Bestill abonnement her
KJØP