‘Veibygging sakker toget’

Når regjeringen bygger motorvei, tar færre toget. Norge blir låst til større utslipp, advarer Naturvernforbundet.

Leder for Norges Naturvernforbund, Lars Haltbrekken, mener regjeringen satser så tungt på veibygging og bilkjøring, at den motarbeider sitt eget mål om å få flere til å reise kollektivt, gå og sykle i byene.
Publisert Sist oppdatert

Samferdselsdepartementet øker mest i årets statsbudsjett. Det får nærmere 55 milliarder kroner i 2015, 10 prosent mer enn i 2014. I budsjettforslaget går 27 milliarder kroner til vei. 21 milliarder kroner går til jernbane. Av veimilliarderne skal 8 milliarder brukes til store veiprosjekter.

Motorveier

Selv om Naturvernforbundet synes det er fint med økninger til jernbane, ­reagerer leder Lars Haltbrekken på at regjeringen plusser på med mer til å bygge motorveier som konkurrerer med jernbanen. Det gjør at togreisingen går ned, selv om jernbanen også blir bedre, advarer Haltbrekken.

Subscribe for full access

Get instant access to all content

Powered by Labrador CMS