– Ungdommer som ruser seg vil bli forstått, ikke straffet
RUS: Straff hjelper ikke unge bort fra rus. Det mener Dania (20) og Leo (20) som har ruset seg tidligere. Unge ruser seg ikke for moro skyld, men fordi de har det vondt, mener de.
HJELPER IKKE: Dania og Leo er samstemte: Trussel om straff holder ikke unge borte fra narkotika og hjelper dem heller ikke til å slutte å ruse seg.
Tuva Skare
– Det var ekkelt å se under hele debatten om rusreformen hva slags syn voksne har på barna som ruser seg. Barn ser hvordan voksne tenker og ser at voksne tror at straff fungerer. Dette er ikke godt å kjenne på, sier Dania (20) til Vårt Land når vi møter med henne og Leo (20) foran Forandringsfabrikken i Oslo.
Begge to har ruset seg før, men lever rusfritt nå. I regi av Forandringsfabrikken har de også vært med på samtaler med barn og unge som sliter med rusbruk. Forandringsfabrikken er en stiftelse og et kunnskapssenter som jobber for å forbedre skole og hjelpesystemene for barn.
Denne våren har debatten om avkriminalisering av narkotika rast. Forrige helg avviste Arbeiderpartiets landsmøte forslaget fra regjeringen, om å avkriminalisere mindre brukerdoser av narkotika. Organisasjoner tett på unge rusbrukere ønsker en reform, men er uenige om hva den bør inneholde.