Ungdom har klart seg bedre enn forventet under pandemien
UNGDOM: De fleste unge kjenner lite på konsekvenser fra koronapandemien, viser ny undersøkelse. Forsker tror vi undervurderer ungdomsgenerasjonen.
LITE PREGET: Unge i dag er lite preget av konsekvensene av koronapandemien, viser ny Ungdata-rapport.
Guro A. Midtmageli
Tidligere denne uka la OsloMet og forskningsinstituttet NOVA fram Ungdata-rapporten. Ungdom fra hele landet mellom 8. trinn på ungdomsskolen til 3. trinn på videregående har svart på undersøkelsen. I 2022 deltok 109.700 ungdommer i undersøkelsen, og svarte på 73 spørsmål innenfor flere temaer, blant annet syn på framtiden, bruk av rusmidler, fysisk aktivitet og forhold til skole, foreldre og venner.
Hovedkonklusjonen er at det ser ut til at de unge generelt har klart seg bra gjennom pandemien. Anders Bakken, forskeren bak rapporten, hadde ventet noe litt annet.
– Jeg ble overrasket over at det ikke har vært større negative effekter i kjølvannet av nedstengningen. Men det viser at vi har en mer robust ungdomsgenerasjon enn vi har vært vant til å tenke.