Tamima (34) var student ved MF vitenskapelig høyskole

TERROR:  Tamima Nibras Juhar (34), som ble drept på Kampen i Oslo, var student ved MF vitenskapelig høyskole. – Dagen vil bli preget av sorg, sier rektor ved MF.

SØRGER: Flere titalls mennesker samlet seg på Kampen i Oslo for å minnes Tamima Nibras Juhar, som ble drept på et hybeltiltak tilknyttet barnevernet natt til søndag.
Publisert Sist oppdatert

– Det er helt forferdelig. Vi er veldig berørt. Nå jobber vi for å ta vare på studentene, sier Trine Anker, fungerende rektor ved MF vitenskapelig høyskole.

Natt til søndag var Tamima Nibras Juhar alene på jobb da hun ble drept av en 18 år gammel mann på et botreningshjem på Kampen i Oslo. Hun var student ved MF. 

– Det var mange som kjente henne. Hun var deltakende og et viktig tilskudd i gruppa, sier Trine Anker. 

MUSLIM OG STUDENT VED MF: 34 år gamle Tamima Nibras Juhar ble drept på Kampen i Oslo.

Studerte freds- og konfliktstudier

Juhar gikk andreåret på bachelorprogrammet i freds- og konfliktstudier på MF. I hennes årskull var rundt 60 studenter.

– Studiet legger vekt på globale forhold. Det blir ofte valgt av studenter som er opptatt av å bidra til en bedre verden, sier Anker. 

Hun forteller at MF har sendt ut informasjon til alle studenter og ansatte. I dag er høyskolen åpen for lystenning og studentprest er tilgjengelig. Det er egne stillerom for de som trenger ro til å sørge.

– Dagen vil bli preget av sorg, sier Trine Anker. 

Markering i kapellet

MF vitenskapelig høyskole skriver på sin Facebook-side.

«Vi sørger over tapet av Tamima Nibras Juhar. Varme tanker går til de pårørende. Tamima var student ved bachelorprogrammet i freds- og konfliktstudier på MF. Tapet av Tamima berører oss sterkt, både personlig og som fellesskap. MF er åpent, og det finnes rom for stillhet og lystenning», skriver MF der.

Studentpresten ved MF skriver på sin Facebook-side at Juhars bortgang vil bli markert i kapellet ved høyskolen klokken ti i dag.

Også tidligere rektor ved MF, Vidar L. Haanes, minnes Tamina Nibras Juhar:

«Sterkt budskap fra familien til den praktfulle MF-studenten Tamima, som så meningsløst ble drept på jobb. Talende nok var hun student på freds- og konfliktstudier (samfunnsfag). Det er slett ikke noe «tullestudium» - men noe av det vi trenger mest i dag!»

REKTOR: Trine Anker, fungerende rektor ved MF vitenskapelig høyskole.

Siktet for terror – skal ha ønsket å angripe en moské

Natt til søndag ble Tamima Nibras Juhar (34) drept på et hybeltiltak tilknyttet barnevernet på Kampen i Oslo. En 18 år gammel beboer ble pågrepet og siktet kort tid etter drapet på den muslimske kvinnen. 

Juhar tilhørte Oromisk muslimsk samfunn i Norge, som har en moské på Furuset i Oslo. Det fortalte styremedlem Dureetti Omer Suleyman til Vårt Land mandag.

– Tamima kom godt overens med alle, uansett hvilken religion de tilhørte, sa Suleyman.

18-åringen som er siktet for drapet skal ha hatt planer om å angripe en moské på Østlandet. Siktelsen ble mandag utvidet til også å gjelde terror. 

Nå vurderer den kjente Rabita-moskeen i Oslo å sette inn flere sikkerhetstiltak, meldte Vårt Land i går.