SV forhandlet opp skogvern hjemme og ute: – Særlig gledelig nå som Lula er president i Brasil
STATSBUDSJETT: Neste år er midlene til frivillig skogvern i Norge på 1 milliard kroner, etter å ha vaket rundt 400-500 millioner kroner i flere år. SV øyner også håp for mer skogvern i Amazonas.
AVSKOGING: Brasils president Luiz Inácio Lula da Silva har lovet å sette avskogingen i Amazonas i full revers og stoppe avskoging innen 2030. SV mener milliardøkning i norsk regnskogsatsing er ekstra viktig nå.
Edmar Barros
– For skogvern i Norge landet budsjettet med en massiv satsing: én milliard til frivillig skogvern, som vet vi det er et stort behov for. Dette er en ordning som har vært sterkt underfinansiert, sier SVs leder Kirsti Bergstø.
Pengene går til å betale erstatning til skogeiere som frivillig tilbyr å verne skog som myndighetene da vurderer og finner har verneverdi.
I forslaget til statsbudsjett kuttet regjeringen potten ned til 351 millioner kroner, etter å ha kuttet ned til 200 millioner kroner i budsjettet for 2023.