Strid om søndagsåpne butikker som korona-tiltak

Helsedirektoratet ønsker færre kunder i butikkene. Fylkesmannen i Rogaland gir Rema lov til å ha søndagsåpne butikker, for å spre handelen på flere dager.

Rema får lov til å ha søndagsåpne butikker i Rogaland tre søndager framover.
Publisert Sist oppdatert

Fylkesmannen i Rogaland mener helsemyndighetenes ønske om handel på flere dager må lyttes til. Derfor varsler fylkesmann Lone M. Solheim at de fortløpende vil vurdere søknader fra andre dagligvarekjeder som ønsker å holde sine butikker søndagsåpne.

Men dispensasjonsvedtaket som fylkesmannen fattet tirsdag skaper strid:

– I dagens krevende situasjon, vil åpning for søndagsåpne butikker i verste fall kunne ha motsatt effekt. Vi ber derfor om at søndagsåpne butikker ikke tillates som et smitteforebyggende tiltak, skriver hovedorganisasjonen Virke i et brev til statsråden som forvalter helligdagsfredloven, barne- og familieminister Kjell Ingolf Ropstad (KrF). Virke organiserer handelsnæringen i Norge.

Subscribe for full access

Get instant access to all content

Powered by Labrador CMS