Stortingsrepresentanter krever statlig halal-godkjenning

Halal-sertifisering er Islamsk Råd Norges største inntektskilde. – Regjeringen må sikre en nøytral ordning for godkjenning av halal-kjøtt, mener stortingspolitikere.

Islamsk Råd Norge fikk i 2015 inn 2,4 millioner i inntekt fra halal-sertifiseringsordningen sin. – Bør være et statlig ansvar, mener stortingspolitikere. Bildet er fra et slakteri i Bosnia som produserer kyllingkjøtt på halal-vis.
Publisert Sist oppdatert

– Halal-sertifisering burde være et statlig ansvar på samme måte som vi har det offisielle miljømerket Svanemerket, sier medlem i Stortingets næringskomité Oskar J. Grimstad (Frp).

I kjølvannet av denne ukens kontroverser rundt Islamsk Råd Norge (IRN), har også ordningen deres med halal-sertifisering blitt et tema. Torsdag gikk Nettavisens sjefsredaktør, Gunnar Stavrum, hardt ut mot Nortura og mente kjøttprodusenten bidrar til å holde liv i IRN.

For to år siden inngikk nemlig Nortura et samarbeid med IRN: For hvert kilo halal-kjøtt som slaktes, mottar IRN én krone i sertifiseringsavgift. Nortura eier kjente merkevarer som Gilde og Prior, og selger 1.000 kilo halal-kjøtt i året.

Subscribe for full access

Get instant access to all content

Powered by Labrador CMS