Store deler av Pakistan er under vann: Det norsk-pakistanske miljøet mobiliserer

Det norsk-pakistanske miljøet mobiliserer for å sende støtte til flomherjede Pakistan.

Boliger omgitt av flomvann i Jaffarabad i Balutsjistan i Pakistan. Pakistan ber om internasjonal nødhjelp. Foto: Arshad Butt / AP / NTB
PAKISTAN: Boliger omgitt av flomvann i Jaffarabad i Balutsjistan i Pakistan. Hele byer og landbruksområder er under vann etter det kraftige monsunregnet.
Publisert Sist oppdatert

Flere moskeer, trossamfunn, hjelpeorganisasjoner og enkeltpersoner i Norge har satt i stand innsamlingsaksjoner og spleis-aksjoner for å hjelpe de 33 millioner menneskene som er berørt av monsunregnet. Regnet har ført til de verste oversvømmelsene i manns minne i Pakistan og har lagt store deler av landet under vann.

På det meste har en tredel av landet ligget under vann.

Hjelpeorganisasjonen Minhaj Welfare Norway skal søndag kveld ha en direktesendt innsamlingsaksjon for å hjelpe flomofrene. Flere hjelpeorganisasjoner ber om klær. Og på Spleis er flere titalls aksjoner rettet mot flomofrene i Pakistan. Mange er satt opp av privatpersoner, og det er ifølge Spleis samlet inn flere hundre tusen kroner gjennom aksjonene.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP