Splid om omskjæring
Både i regjeringen og innad i de rødgrønne partiene er man uenig i synet på omskjæring av gutter.
Helseminister Anne-Grete Strøm-Erichsen har sendt ut på høring et forslag om at omskjæring kan foretas ved norske sykehus.
Scanpix
Noen vil ha forbud, mens andre vil tilby inngrepet i det offentlige helsevesenet. Helseminister Anne-Grete Strøm-Erichsen har sendt ut på høring et forslag om at omskjæring kan foretas ved norske sykehus, som del av det offentlige helsetilbudet, skriver Dagbladet.
'Må forbys'. – Vi har kommet til at det er riktig at inngrepet gjøres på sykehus og med godkjent personell som sikrer forsvarlig behandling, sier Strøm-Erichsen som understreker at det er stor forskjell på omskjæring av gutter og jenter.
Justispolitisk talskvinne i Senterpartiet, Jenny Klinge, mener rituell omskjæring av små gutter må forbys på lik linje med omskjæring av jenter.