Sp-Lundteigen: – Ap sviktet folket

INTERVJU: Tre Ap-statsråder støtter Høyres plan om å sentralisere fylkene, mener Per Olaf Lundteigen etter drama om Viken og Innlandet. Nå røper Sp-profilen at han også advarte internt mot Stoltenberg som sentralbanksjef.

Per Olaf Lundteigen
FRITTALENDE: Sp-nestor Per Olaf Lundteigen er kjent for å ha sine meningers mot. Plakaten av Lundteigen hyttende med nevene var det Unge Høyre som laget. Ifølge Lundteigen selv syntes ungdomspartiet det var reaksjonært at han mente folk må takke for maten.
Publisert Sist oppdatert

– «Landet skal for framtida styres av menn og kvinner som står tidlig opp om morran.», sa du i 1993. Nå er vi på kontoret ditt på Stortinget klokka sju om morgenen i 2022. Senterpartiet styrer landet og i går ble Viken vedtatt oppløst. Du feiret ikke altså?

Nei, jeg er forsiktig med store feiringer. Jeg vet av erfaring at det kommer en krevende arbeidsdag etterpå for å utvikle det vi har oppnådd.

– Sps håp om å dele Innlandet endte jo også i bakrus denne uka. Det sørget Ap for. Og i januar sa styret i Akershus Ap, med stemmene til to statsråder, nei til å splitte opp Viken, men ble stanset av grasrota. Hva betyr det for forholdet mellom Sp og Ap?

Subscribe for full access

Get instant access to all content

Powered by Labrador CMS