Skjebnevalg for anglikanerne
I kveld går generalsynoden i Den engelske kirke til valg om kvinnelige biskoper skal tillates. 1333 prester truer med å forlate kirken hvis det skjer.
Mer enn tusen prester vender ryggen til erkebiskop Rowan Williams hvis kvinner får anledning til å bli biskoper.
AP Photo
Den engelske kirke anses som moderkirken i den verdensvide anglikanske kirken, og har lenge levd med store spenninger mellom økende liberale engelske menigheter og mer konservative forsamlinger i resten av verden.
Det mest brennbare spørsmålet er akkurat nå hvorvidt kvinner kan bli biskoper. Generalsynoden har samlet seg i York, den nest viktigste byen i Den anglikanske kirke etter Canterbury, og skal stemme over spørsmålet i kveld.
I forrige uke truet 1300 prester med å forlate kirken hvis kvinner kan bli ordinert til biskoper. De krever alternativt tilsyn fra tre «superbiskoper» som deler deres syn, på samme måte som Carissimi-nettverket i Norge har truet med å forlate Den norske kirke hvis de ikke får en homokonservativ tilsynsbiskop.
Bestill abonnement her
KJØP