Robber kobber fra engelske kirker
Metall til 14 millioner kroner borte. Har sommerens kobbertyver i Norge dratt til England?
Engelsk forsikringsselskap har fått 750 meldinger om tyverier på kirker. Det er uvisst om den avbildede katedralen i Canterbury har fått uønsket besøk.
Marek Bernat
I sommer bredte det seg en frykt blant norske kirker etter at en rekke kobbertyverier ble registrert på Østlandet og i Gudbrandsdalen. Det ble stjålet fra rørleggerforretninger, byggeplasser, Jernbaneverket og flere e-verk. Blant annet ble 100 kilo kobber stjålet fra en kabeltrommel ved Mortensrud kirke i Oslo. Frykten var reell etter at flere kirker i Sverige og Danmark opplevde en eksplosjon av kobbertyverier i fjor. Spesielt kirkebygg var utsatt. De ble plukket rene for takplater, avløpsrør og lynavledere.
Etterspørsel
Nå opplever hundrevis av kirker i England at kobbergjenstander for flere titall millioner kroner forsvinner fra kirketak. En teori er at metallet blir fraktet ut av landet for å møte etterspørselen i land som Kina, Dubai og India.
Bestill abonnement her
KJØP