Religion er terrordrivkraft

En av to medlemmer i islamistiske terrorgrupper i Afrika peker på religion som en hovedårsak til at de lot seg rekruttere, men de fleste har minimal religiøs kunnskap.

Slik så det ut etter et terrorangrep fra Al-Shabaab nær havnen i hovedstaden Mogadishu i desember i fjor. I en undersøkelse blant tidligere medlemmer av islamistiske terrorgrupper i Afrika utpeker en av to religion som hovedmotivasjon.
Publisert Sist oppdatert

Afrika har det siste tiåret i økende grad blitt åsted for voldelig ekstremisme, ofte med religiøs begrunnelse.

I femårsperioden 2011–2016 har slik vold kostet mer enn 33.000 mennesker livet i afrikanske land. Det framgår av en ny rapport fra FNs utviklingsprogram UNDP: Journey to Extremism in Africa.

Forskerne har intervjuet mer enn 500 tidligere medlemmer i voldelige grupper som Boko Haram og Al-Shabaab, etter at de er pågrepet og har havnet i fengsler og interneringssentre i Nigeria, Kenya, Somalia og Sudan.

Subscribe for full access

Get instant access to all content

Powered by Labrador CMS