Redd Barna jubler over Arbeiderpartiets mål for våpeneksportkontroll
PARTIPROGRAM: Redd Barna mener Arbeiderpartiet styrker målene sine for kontroll av våpeneksport i sitt nye utkast til partiprogram. Nå utfordrer de partiet til å gå enda lenger.
NORSK VÅPENEKSPORT: Et av forsvarsproduktene Norge eksporterer til utlandet er rakettsystemet NASAMS.
Foto: Cornelius Poppe / NTB
Forrige uke la Riksrevisjonen fram en ny rapport om norsk våpeneksport, som rettet sterk kritikk mot myndighetene. Rapporten konkluderte med at Norge ikke har god nok kontroll på norsk våpeneksport.
Nå har Arbeiderpartiet lansert andreutkastet til partiprogram, som har mer ambisiøse mål for kontroll av norsk våpeneksport enn i forrige programutkast.
– Vi er så glade for at Arbeiderpartiet har styrket politikken sin i dette utkastet. Nå håper vi de blir en tydelig stemme på Stortinget for å få bedre kontroll på norsk våpeneksport, sier Gina Ekholt, utviklingspolitisk seniorrådgiver i Redd Barna.