Psykiater mener Breivik har Aspergers og Tourettes

Ifølge psykiatriprofessor er det mindre enn 25 prosent sjanse for at tiltalte er psykotisk

Ulrik Fredrik Malt er professor i psykiatri ved Universitetet i Oslo, samt avdelingsoverlege og avdelingsleder ved Rikshospitalet. Han mener Anders Behring Breivik er syk, men er uenig i innholdet i de to sakkyndigrapportene som er avgitt om den tiltalte.
Publisert Sist oppdatert

Fredag var Ulrik Fredrik Malt den første i rekken av vitner som skal belyse spørsmålet om Anders Behring Breiviks tilregnelighet. Malt mener Breivik først og fremst lider av Aspergers syndrom og Tourettes syndrom, samt narsissistisk personlighetsforstyrrelse, og muligens også paranoid psykose. Han er dermed uenig i konklusjonen til de sakkyndige Torgeir Husby og Synne Sørheim, og delvis uenig med Terje Tørrissen og Agnar Aspaas.

Lider av «tics». Psykiatriprofessoren ga flere eksempler på hvorfor han mener tiltalte lider av Asperger og Tourettes.

– Nesten alle de med Aspergers syndrom får depresjoner. De vil da trekke seg tilbake, se bleke ut, de føler de ikke ser så pene ut lenger, sa Malt.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP