KrF: MDG er mer forsiktige med dyr enn mennesker
Knut Arild Hareide mener MDG er mer forsiktige med dyr enn mennesker i gen- og biopolitikken. – Faller på egen urimelighet, kvitterer De grønne.
Knut Arild Hareide håper MDG vil legge seg på den restriktive linjen til KrF og Sp i bioteknologiske spørsmål. MDG ønsker derimot ikke å gå i takt med de to sentrumspartiene.
Poppe, Cornelius
– Det er et paradoks at MDG valgte å ha et føre var-prinsipp for dyr, men ikke for mennesker da de hadde mulighet til å ta stilling det, sier KrF-leder Knut Arild Hareide, som slik ymter om at MDG setter dyr og planter over mennesker.
På helgens landsmøte droppet Miljøpartiet De Grønne å behandle resolusjoner om assistert befruktning for enslige og fosterdiagnostikk. Dermed står partiet uten politikk i flere brennbare bioteknologispørsmål.
– I klima- og miljøsaken legger MDG et føre var-prinsipp til grunn. Det samme gjør de i spørsmål om genmodifisering av dyr og planter. Når det nå er snakk om å bruke gen- og bioteknologien på mennesker, velger derimot MDG ikke å fronte føre var-prinsippet, fortsetter Hareide.
Bestill abonnement her
KJØP