Politiets LHBT+undersøkelse: – 40 prosent oppgir å ha blitt utsatt for hatkriminalitet

HATKRIMINALITET: Over 10.000 personer svarte på politiets undersøkelse om forholdet mellom politiet og skeive. Etaten fikk over 1.000 sider svartekst med tilbakemelding.

Politiet på Karl Johans gate. Foto: Frederik Ringnes / NTB
Under Pride i 2022 gjennomførte politiet en undersøkelse om skeives forhold til politiet, hatkriminalitet og politiets forbedringspotensial. Over 10.000 svarte på undersøkelsen. 40 prosent svarte at de har blitt utsatt for hatkriminalitet.Foto: Frederik Ringnes / NTB
Publisert Sist oppdatert

Under Pride i 2022 gjennomførte politiet en undersøkelse for å få mer kunnskap om hvordan de kan bli et bedre politi for skeive.

Undersøkelsen besto av 11 spørsmål knyttet til temaene tillit til politiet, erfaringer med og anmeldelse av hatkriminalitet, holdninger til politiets tilstedeværelse på Pride og innspill til hvordan politiet kan bli bedre for skeive innbyggere.

På spørsmålet om tillit til at politiet ivaretar deres behov som LHBT+, svarer 37 prosent at de har svært eller ganske høy tillit og 30 prosent svarer at de har svært eller ganske lav tillit.

Subscribe for full access

Get instant access to all content

Powered by Labrador CMS