– Pendlerpresten svekker tilliten til kirken
Avviklingen av boplikten gjør at flere prester ikke lenger bor der arbeider. – Tilliten til kirken som institusjon svekkes, mener forsker.
– Ved avviklen av boplikten forsvinner institusjonene som prestegården og prestefamilien har vært med et pennnestrøk, sier pensjonert prest Terje Seilskær. Her foran Bykle kyrkje, der han har vært prest.
– Da Luther giftet seg med sin Katharina, skapte han en institusjon som er særegen for den lutherske kirken: prestefamilien og prestegården. Med opphevelsen av boplikten er denne 500 år lange institusjonen fjernet med et pennestrøk, sier Terje Seilskjær, som er pensjonert prest.
Alice Elnes er personalansvarlig i Møre bispedømme. Hun kjenner til konkrete tilfeller der pendler-presten ikke har klart å bygge menighetsliv på samme måte som den «fastboende presten».
– Når prestene bodde i sognene hvor de arbeidet, var de en del av lokalmiljøet. Man kunne møte presten på butikken, på skoleavslutninger og i idrettsforeningen. Menighetslivet gikk hånd i hånd med andre, ikke-kirkelige aktiviteter, forteller hun.
Bestill abonnement her
KJØP